„ZAJEDNO ZA BOLJI INTERNET“

Autor: Zoran Hercigonja, 9. 2. 2021.

Dragi učitelji, učenici, roditelji,

već dugo vremena govori se o štetnosti dugotrajnog korištenja digitalne tehnologije.

Nažalost, iz poznatih razloga našli smo se u vremenu u kojem je korištenje digitalne tehnologije neophodno za održavanje nastavnog procesa u kojem i učenici i učitelji provode jako puno vremena.

Uz to, zbog epidemioloških mjera i preporuke da se što manje družimo, jedini način komunikacije i zabave za djecu, ali i za odrasle ostaje putem digitalnih tehnologija....

Sve to dovodi do novih problema...raste ovisnost djece o digitalnim sadržajima, pojavljuju se zdravstvene teškoće vida, sluha, teškoće lokomotornog sustava (ruke, vrat, ramena, kralježnica).

Ono što predstavlja ozbiljan problem jest nedovoljna educiranost djece i odraslih o ponašanju na internetu.

Naravno, internet nam mnoge stvari olakšava i ima puno svojih prednosti, no krije i mnoge zamke i  probleme o kojima nedovoljno govorimo.

S obzirom na povećano vrijeme boravka na internetu, potrebno je da svi skupa radimo na jačanju svojih kompetencija na tome području.

Trebamo raditi na osvještavanju potrebe da zaštitimo djecu dok borave na internetu i da ih naučimo prepoznati opasnosti na internetu i kako na njih reagirati.

Učitelji informatike će kroz cijeli ovaj tjedan na satu s učenicima kroz razgovor i raspravu pomoći učenicima da sagledaju stvari iz nekog drugog kuta, održati radionice, odigrati razne igre.

Ovdje na stranici škole možete pronaći galeriju učeničkih radova, prezentaciju i školski plakat.

Poveznica na galeriju radova: DSI 2021.

Gordana Novak, učiteljica informatike