Projekti

REGIONALNO NATJECANJE IZ SUDOKU-A 2024.

Učenica V. osnovne škole Varaždin plasirala se na državno natjecanje iz Sudoku-a

U subotu, 25. studenoga, održano je regionalno natjecanje u rješavanju zadataka iz Sudoku-a.

Smisao ovog natjecanja je razvoj vještine rješavanja logičkih i problemskih zadataka kod djece. Nositelj i organizator natjecanja je Hrvatska Mensa koja uz potporu Agencije za odgoj i obrazovanje ove godine treći puta organizira Sudoku natjecanje za osnovnu i srednju školu u cijeloj Hrvatskoj.

Regionalno natjecanje podijeljeno je na četiri regije: Osijek, Rijeka, Split i Zagreb. Varaždinska županija u ovom natjecanju pripada Zagrebačkoj regiji. U sve 3 kategorije na regionalnu razinu natjecanja iz Varaždinske županije plasiralo se ukupno 40 učenika. Domaćin natjecanja bila je V. osnovna škola Varaždin.

U kategoriji „Bistrići“ (od 1. do 4. razreda osnovne škole)  školu je predstavljala  učenica Bela Marčec (4. razred). U navedenoj kategoriji u regiji Zagreb zauzela je 1. mjesto. Učenica je postigla najveći broj bodova u državi! Za Bistriće nema državnog natjecanja tako da je ovo kraj natjecanja u Sudoku-u za Belu za ovu godinu. Čestitamo joj na postignutom uspjehu!

U kategoriji „Kadeti“ (od 5. do 8. razreda osnovne škole) iz škole natjecale su se učenice: Gabrijela Križanić (7. razred), Mia Sklepić i Tara Vuković (8. razred).

Najbolji rezultat ostvarila je Gabrijela Križanić. U Zagrebačkoj regiji zauzela je 17. mjesto. Na državno natjecanje plasira se najbolja ekipa regije (tri najbolje plasirana natjecatelja iz iste škole), prva četiri natjecatelja po plasmanu iz svake regije (koji se nisu već plasirali kao članovi ekipe) te još dvanaest natjecatelja s najboljim rezultatom (po broju osvojenih bodova) iz sve četiri regije zajedno. Na temelju zadnjeg kriterija učenica se svrstala u 40 najboljih „Kadeta“ te se plasirala na državno razinu natjecanja.

Tara Vuković zauzela je 117. mjesto, a Mia Sklepić 133. mjesto u Zagrebačkoj regiji.

Čestitamo učenicama na izvrsnim rezultatima! Gabrijeli  želimo puno uspjeha na državnom natjecanju koje će se održati od 13. do 15. prosinca u Vodicama!

Martina Jembrih

PROJEKT "STUDENI 1991."

Najveće ratne žrtva i razaranja pretrpjela je Hrvatska od 1990. do 1992. g. jer velikosrpski osvajač nije pokazivao samo namjeru osvojiti hrvatski teritorij već je težio potpuno uništiti identitet Hrvatske i Hrvata – čovjeka, kulturu i povijest. Mjesec studeni 1991. godine ostat će zapamćen po najvećim zločinima koji je velikosrpski okupator počinio nad nevinim hrvatskim civilimaPrisjetit ćemo se svih nevinih žrtava, onih koji su branili Hrvatsku i onih koji su za njega položili svoje živote. Ispred knjižnice postavljena je izložba posvećena civilnim žrtvama u Bogdanovcima, Erdutu, Saborskom, Slunju, Škabrnji, Nadinu i Ovčari. U knjižnici učenici osmih razreda mogu pogledati dokumentarni film o Vukovarskoj bolnici te ratnim izvjestiteljima.

U sklopu projekta studeni 1991. prisjetiti ćemo se i heroja Domovinskog rata te je u holu postavljena prezentacija njima u čast i svim specijalnim postrojbama RH.

STUDENI 1991.

10.Bogdanovci– ubijeno je  89 civila

11.Erdut– pokolj 37 civila

12.Saborsko– pokolji staraca i civila – 51 ubijen

16.Slunj– ubijeno i masakrirano 20 civila, etničko čišćenje oko 13 000 mještana  okupiranog teritorija

18.Škabrnja– ubijene i masakrirane 74 civilne osobe

19.Nadin– ubijeno 14 civila

 20./21. Vukovar-Ovčara – uz civile ubijeno više od 200 ranjenika odvedenih iz vukovarske bolnice.

          

                                                                                 Mario Šipek, učitelj povijesti

ŠKOLSKO NATJECANJE SUDOKU 2024.

U petak, 25. listopada, održano je školsko natjecanje u rješavanju zadataka iz sudoka.

Cilj ovog projekta je razvoj vještine rješavanja logičkih i problemskih zadataka kod djece. Nositelj i organizator natjecanja je Hrvatska Mensa koja uz potporu Agencije za odgoj i obrazovanje ove godine četvrti puta organizira Sudoku natjecanje za učenike osnovnih i srednjih školu u cijeloj Hrvatskoj.

Za natjecatelje su predviđene brojne nagrade (medalje, diplome, knjige, besplatna Mensa testiranja i logičke slagalice) kako bi ih se potaknulo na razvoj vještina koje doprinose njihovom profesionalnom i osobnom razvoju.

Značajan interes i motivaciju pokazalo je i 23 učenika naše škole koji su puni natjecateljskog duha pristupili natjecanju. Učenici su se natjecali u dvije kategorije – „Bistrići“ i „Kadeti“. Kategorija „Bistrići“ namijenjena je učenicima od 1. do 4. razreda osnovne škole, a kategorija „Kadeti“ učenicima od 5. do 8. razreda. Iz naše škole četvero učenika se natjecao u kategoriji „Bistrići“, a devetnaest u kategoriji „Kadeti“.

Prvo mjesto na školskom natjecanju u kategoriji „Bistrići“ zauzela je Bela Marčec s ukupno 64 boda od mogućih 64 boda. Učenica će u toj kategoriji predstavljati našu školu na regionalnom natjecanju.

Prvo mjesto na školskom natjecanju u kategoriji „Kadeti“ zauzela je učenica Gabrijela Križanić s ukupno 100 bodova od mogućih 100 bodova. Drugo mjesto zauzela je Tara Vuković (60 bodova), treće Mia Sklepić (57 bodova). Navedene učenice će u toj kategoriji predstavljati našu školu na regionalnom natjecanju.

Čestitamo svim učenicima na hrabrosti, volji i odlučnosti da se uhvate u koštac s logičkim zadacima, a našoj uspješnoj četvorki želimo puno uspjeha na regionalnom natjecanju!

                                                                                                              Martina Jembrih

Svjetski tjedan svemira 2024./2025.

Svjetski tjedan svemira se obilježava svake godine od 4. do 10. listopada pod pokroviteljstvom World Space Week Asocijacije (WSWA), najveće svjetske obrazovne organizacije povezane sa svemirom, a koja je pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje svemira (COPUOS) te Ureda za svemirske poslove (UN OOSA).

V. osnovna škola Varaždin se različitim aktivnostima tradicionalno uključila u realizaciju ove manifestacije čija ovogodišnja tema “Svemir i klimatske promjene” naglašava ključnu ulogu svemira u istraživanju Zemlje s ciljem poticanja globalne rasprave svjetskih obrazovnih i javnih inicijativa o njihovoj povezanosti budući da nas navedena istraživanja opskrbljuju ključnim podacima o zdravlju našeg planeta koje moramo iskoristiti za razumijevanje okoliša, dobrobit civilizacije i provedbu značajnih mjera za ublažavanje sve snažnijih klimatskih promjena.

Aktivnosti za učenike

Moonalisa – 04.10.2024.

Radionica pod nazivom Moonalisa održana je 4. listopada, a u njoj su sudjelovali učenici 5. do 8. razreda osnovne škole. Cilj radionice bio je potaknuti kreativnost i podizanje svijesti o ekološkim pitanjima izradom digitalnih promotivnih postera i plakata s ekološkim porukama na temu svemira i klimatskih promjena. Radionica je kombinirala elemente digitalne umjetnosti i ekološke edukacije, osnažujući učenike da kroz vizualne projekte izraze važnost očuvanja okoliša i razumijevanja klimatskih promjena, povezano s temom istraživanja svemira.

Mali svemirci – Prvi dio – 07.10.2024.

Naši „mali svemirci“ iz izvannastavne aktivnosti „Domaćinstvo“ sudjelovali su u radionici održanoj 7. listopada u sklopu koje su oblikovali modele iz plastelina kako bi prikazali kakav okoliš i život na Zemlji žele. Ova kreativna aktivnost potaknula je učenike nižih razreda da kroz maštovite prikaze izraze svoje nade za boljim i ekološki održivim svijetom.

Mali svemirci – Drugi dio – 08.10.2024.

U utorak, 8. listopada, „mali svemirci boravkaši“  saznali su tajne manjih svemirskih tijela poput kometa i asteroida te su se upoznali s posljedicama njihovih sudara na klimu i život na Zemlji. Nakon edukativnog dijela, učenici su izradili svoje modele kometa, čime su spojili kreativnost s učenjem o svemiru i njegovom utjecaju na naš planet.

Tik Tok – vrijeme curi – 08.10.2024.

Predavanje pod nazivom Tik Tok – vrijeme curi održano je 8. listopada za učenike 7. razreda. Fokus interaktivnog izlaganja bio je na utjecaju različitih svemirskih parametara, poput Sunčevog zračenja, karakteristika Zemljine orbite i sastava atmosfere, na klimu Zemlje. Nakon predavanja, učenici su aktivno sudjelovali u raspravi o mogućnostima ublažavanja globalnog zatopljenja, razmatrajući mjere koje bi mogle pomoći u smanjenju njegovih posljedica.

Space džem – 09.10.2024.

Space džem je timsko natjecanje u svemirskim igrama za učenike viših razreda, osmišljeno da na zabavan način učenici odmjere svoje sportske vještine i znanje iz opće kulture. Natjecanje je uključivalo svemirski hokej, planetarni metoboj, te igre pantomime, crtanja i trivije u sklopu igre Zvjezdane staze koju su sami osmislili i izradili naši mali svemirci iz prijašnjih generacija. Nakon uzbudljivih igara, svi sudionici su bili nagrađeni slatkim zalogajima kruha i “svemirskog” džema, što je dodatno upotpunilo opuštenu i prijateljsku atmosferu galaktičke zabave.

Galaktička staklenka – 10.10.2024.

Predavanje pod nazivom Galaktička staklenka održano je 10. listopada i bilo je posvećeno razumijevanju efekta staklenika. Učenici su, uz videozapis i razgovor, ponovili ključne činjenice o prirodnom efektu staklenika i njegovoj važnosti za život na Zemlji. Raspravljalo se o tome kako ljudske aktivnosti povećavaju količinu stakleničkih plinova, koliko dugo ti plinovi ostaju u atmosferi, te o problemima koji nastaju zbog pojačanog efekta staklenika. Praktični dio uključivao je tri pokusa kojima smo dokazivali prirodni efekt staklenika. U prvom pokusu smo mjerili promjene temperature vode u posudama izloženim toplini, od kojih je jedna bila u plastičnoj vrećici. U drugom pokusu smo uspoređivali učinke ugljikovog dioksida i vodene pare u bocama izloženim toplini kako bismo utvrdili koja tvar ima jači staklenički učinak. U trećem pokusu, zagrijavali smo posude s različitim količinama ugljičnog dioksida kako bismo vidjeli kako povećana koncentracija u zraku utječe na porast temperature.

Kinestar – 10.10.2024.

U sklopu filmske projekcije Kinestar, prikazan je film „Moj dida je pao s Marsa“, prvi hrvatski SF film za djecu iz 2019. godine, koji je osvojio brojne nagrade na domaćim i međunarodnim festivalima. Radnja filma prati djevojčicu Unu čiji se život drastično mijenja kada izvanzemaljci otmu njenog djeda. U podrumu svoje kuće, Una otkriva da je njen dida zapravo izvanzemaljac čiji je brod davno srušen, a uz njega se nalazi i mali mrzovoljni robot Dodo. Una i Dodo imaju manje od 24 sata da pronađu i spase djeda što ih vodi na uzbudljivo putovanje ispunjeno avanturama koje su obilježene poučnim trenucima o vrijednostima kao što su prijateljstvo, ljubav, povjerenje i suosjećanje.

Ivana Ivković

Skip to content