U današnjem online svijetu, pametni telefoni i društvene mreže postali su svakodnevica za mnogu djecu, kao i za mnoge roditelje. To je u potpunosti razumljivo i prihvaćeno, budući da su današnje generacije djece već samim rođenjem počele upijati digitalne informacije iz okoline. Međutim, prekomjerno korištenje mobitela može negativno utjecati na mentalno zdravlje ljudi, pri čemu su djeca osjetljivija i ranjivija skupina. Brojna istraživanja pokazuju da sve više maloljetnika pokazuje znakove emocionalnih poteškoća, poput sklonosti anksioznom i depresivnom raspoloženju te znakove poremećaja spavanja, kao posljedica dugotrajnog korištenja mobilnih uređaja. Stvaranje ovisnosti o aplikacijama i smanjena kontrola nad vremenom provedenim online povezani su s poteškoćama u koncentraciji i socijalnom izolacijom djece. To dakako može utjecati i na njihov školski uspjeh i motiviranost u obavljanju školskih obaveza.
Učenici 7. i 8. razreda imaju po nekoliko virtualnih identiteta ili društvenih mreža te se vrlo spretno koriste njima, kako za međusobnu komunikaciju, tako i za dijeljenje sadržaja i zabavu. Kako bi ih potakla na sigurnije i odgovornije ponašanje online, psihologinja Jelena Pongrac dos Santos je upravo u tim razredima održala radionicu „Tko je na mreži?“. Radi se o igri uloga, u kojoj su učenici na zabavan i interaktivan način mogli iskusiti različite uloge koje svakodnevno susreću na društvenim mrežama. Igra im je pomogla u razumijevanju međusobne povezanosti tih uloga, dala kritički osvrt o odgovornom i neprihvatljivom ponašanju na društvenim mrežama te ih naučila prepoznati opasnosti s kojima se mogu susresti kao korisnici društvenih mreža. U kratkoj raspravi učenici su mogli sami predložiti kako se mogu nositi s negativnim situacijama i pozicijama u online svijetu te kako sami mogu spriječiti potencijalne nepoželjne ishode sadržaja kojeg dijele.
Od iznimne je važnosti da odrasle osobe pomognu djeci u balansiranju vremena provedenog na mobitelu te da ih potiču na zdravije aktivnosti, poput fizičkih aktivnosti i druženja s prijateljima. Kontrola vremena, praćenje sadržaja te sigurno i odgovorno korištenje interneta može pomoći u očuvanju mentalnog zdravlja današnjih generacija djece, jer će upravo oni jednom postati odrasle i odgovorne osobe koje donose važne životne odluke.
Psihologinja Jelena Pongrac dos Santos