Svake godine 2. travnja, u prigodi obilježavanja rođendana Hansa Christiana Andersena slavi se Međunarodni dan dječje knjige s ciljem da se potakne ljubav prema čitanju i istakne važnost knjiga za djecu. Međunarodni odbor za knjige za mlade obilježava ovaj dan od 1967. godine, a svake je godine pokrovitelj jedna od članica tog odbora. Njezin je zadatak osmisliti poruku djeci svijeta. Ove je godine pokrovitelj bila Nizozemska s temom Moć mašte.
Taj dan su i učenici drugog razreda posjetili školsku knjižnicu, a sve s ciljem kako bi djeca zavoljela knjigu i čitanje. S obzirom na zadanu temu, i oni su maštali, postali istraživači u tajanstvenoj zemlji čudovišta te sami osmišljavali svoje razredno čudovište, opisivali ga, a na kraju mu dali i posebno ime. Čudovište 2. a zvalo se Rumogrin dok je čudovište 2. b dobilo naziv Ruflabi. Saznali su da se s čudovištima susreću svakoga dana u svojim domovima. Ona im se smijulje, skrivaju, približavaju, ali ih oni ne prepoznaju jer o njima još ništa ne znaju. Stanislav Marjanović ih je u svojim knjigama Kućna čudovišta opisao na vrlo šaljiv i poučan način. Nestrp Zbrz (čudovište nestrpljenja), Tamotuk Zgubek (čudovište zametnutih stvari), Brzozbor Besmislić, Zgubidan Buljooki, Tužo Nakazica, Čipoglav, Trojka od nerada… samo su neka od čudovišta s kojima su se učenici upoznali.
Knjiga nudi i savjete kako se braniti od njih, kako ih se može pripitomiti i pretvoriti u kućne ljubimce. Učenici su na kraju predlagali i svoje načine kako se s njima boriti. Nadamo se da će to krenuti i primjenjivati!
Janja Matanović, školska knjižničarka