Troje učenika i jedna bivša učenica naše škole primili plakete „Veliko srce Varaždina“

Autor: Zoran Hercigonja, 26. 10. 2020.

Troje učenika naše škole danas, na Međunarodni dan pomaganja, 26.10., su primili plakete „Veliko srce Varaždina“. To su Mia Galić, Jura Mucko i Iva Stričak – članovi školskog Dječjeg foruma, a uz njih i Dorotea Strelec u kategoriji odraslih osoba koju je predložio naš DF. Plakete su im u ime Dječjega gradskog vijeća i predstavnika Grada Varaždina uručili ravnatelj škole Mario Šipek i voditeljica DF-a Dubravka Novak.

Nagradu „Veliko srce Varaždina“ ustanovilo je Dječje gradsko vijeće Varaždina 2012.godine s ciljem da istaknu učenike koji se ističu svojim humanim vrlinama, koji svojim djelovanjem i aktivnostima promiču dječja i ljudska prava i osobito su aktivni u vršnjačkoj i međugeneracijskom pomaganju.

Od 20 ovogodišnjih dobitnika, čak 4 dolazi iz naše škole. Uz plaketu učenici su i ove godine dobili kemijske olovke s natpisom „Veliko srce Varaždina 2020.“

U obrazloženju prijedloga njihove kandidature na temelju kojeg je DGV prihvatio kandidaturu stoji: „Troje forumaša koji svojim redovitim dolascima i aktivnostima, pa i u vrijeme korone i školskih odmora dolaze na aktivnosti, nikada im nije teško preuzeti odgovornost. Njih troje prednjače u predlaganju humanitarnih aktivnosti, provedbi i pomaganju.  Uvijek se prihvate posla, traže suradnike, a ako ih ne nađu, posao odrade sami. Pouzdani su, odgovorni, uvijek aktivni. Primjer su kako se mijenja svijet na bolje. To su: Mia Galić,  Iva Stričak i Jura Mucko.“

DF 5.OŠ predložio je za Veliko srce Varaždina, a DGV prihvatio, Doroteju Strelec u kategoriji odrasle osobe. Ona je naša bivša učenicu i forumašica. Prošle je godine u vrijeme trajanja proljetnog odmora učenika, tijekom travnja, svibnja i lipnja, radila sa zainteresiranim učenicima i DF-om Forum kazalište – kazalište potlačenih te prikazala uvježbane scene i uključila u raspravu sve učenike 6., 7. i 8.razreda naše škole u 7 održanih predstava na Satovima razrednika i Hrvatskog jezika.

Dorotea je i tijekom svojeg srednjoškolskog obrazovanja, studiranja, a i nakon diplome bila u stalnom kontaktu s našim forumom te je svojim idejama pomagala našem radu. Uz to, Dorotea se ističe u volontiranju i aktivizmu, u područjima dječjih i ljudskih prava te je uključena i u mnogobrojne međunarodne projekte i edukacije u tom polju svojeg djelovanja.

Čestitamo dobitnicima i pridružujemo se pozivu DGV-a da se svi, bez obzira na dob, nacionalnu, vjersku, rasnu i spolnu pripadnost, osvrnu oko sebe i potraže ljude kojima je pomoć prijeko potrebna. Smisao Međunarodnog dana međusobnog pomaganja je naučiti imati sluha za potrebe ljudi, jer onima koji nemaju ništa i sitnica puno znači. Postoji mnogo načina da ljudi pomognu jedni drugima: od volontiranja, doniranja novca koji se prikuplja putem različitih akcija i skupova ili preko udruga (kao što je npr. UNICEF, Crveni križ o dr.), sve do darivanja krvi.