Izvanučionička nastava 3.B

Autor: Zoran Hercigonja, 11. 10. 2020.

„Orijentacija u prirodi i među ljudima – učenje o prirodi i međugeneracijski susret“ naziv je projekta učenika, roditelja i učiteljice 3.B razreda kojeg su ostvarili u subotu, 3.listopada o.g. u Slugovinama na terenima Udruge učitelja razredne nastave „Abeceda“.

Obrazovni cilj bio je naučiti snaći se u prirodi: naučiti strane svijeta, snalaziti se u prirodi pomoću kompasa i znakova u prirodi, promotriti i razumjeti reljef zavičaja, vrste voda u zavičaju i njihove dijelove te biljke i životinje u zavičaju. Drugi, ali ne manje važan, bio je međugeneracijska suradnja i razumijevanje različitosti.

Svi su uspješno obavili svoj dio zadatka. Učenici su promatrali, istraživali, zapisivali bilješke, orijentirali se pomoću kompasa, Sunca, mahovine, mravinjaka, bršljana; vidjeli  iskusili izvor, meandar, ušće, pritoke; uočili karakteristike reljefa, baru, biljni i životinjski svijet; bili su tjelesno aktivni u natjecanjima i slobodnoj igri s roditeljima, slikali. Bake su se pokazale kao vrsne domaćice i kuharice, a roditelji su imali mogućnost pridružiti se satu TZK i sudjelovati u Likovnoj koloniji 3-B.  Jedan od važnih ciljeva bila je bolja povezanost među roditeljima – dublje upoznavanje i stjecanje povjerenja.

Poštujući epidemiološke mjere do Slugovina su putovali obiteljski, svaka obitelj svojim automobilom, a uz sportske terene bili su smješteni na preporučenim udaljenostima na svojim dekama ili za stolovima pod nadstrešnicama.  Na terenima „Abecede“ ima pitke vode, uređenih wc-a, stolova, klupa, pozornica s radnim dijelom, pa je uz dogovorene upute i pravila, boravak u prirodi protekao uspješno i veselo. Doma su ponijeli nova znanja, iskustva i suvenire i jabuke koje im je poklonio predsjednik Udruge „Abeceda“ Darko Meštrić.

Svi su sudionici ocijenili projekt uspješnim i rado bi ga ponovili.

Dubravka Novak